طبقه بندی روغن موتور :

دو دسته‌بندي در مورد روغن‌ها وجود دارد:

1) دسته بندی روغن‌ها  از نظر غلظت (SAE)

2) دسته بندی روغن‌ها  از نظر کیفیت (API)

 

الف) درجه بندی Society of Automotive Engineers) SAE): انجمن مهندسین خودرو آمریکا با نماد اختصاری(SAE) طبقه بندی را بنا نهاده که بر اساس آن روغنها بر اساس مقدار ویسکوزیته درجه ‌بندی می‌شوند در این سیستم ویسکوزیته روغن‌های موتور بین 0 تا 60 است.

ویسکوزیته چیست؟ ویسکوزیته یا گرانروی، مقاومت روغن در برابر جاری شدن را نشان می‌دهد. به عبارت دیگر هر چه گرانروی روغن بالاتر باشد آن روغن دیرتر جاری می‌شود و در مقابل هرجه گرانروی پائینتر باشد روغن سریع‌تر جاری‌ می‌شود.

گرانروی روغن‌ توسط دستگاهی به نام ویسکومتر در دمای 100 درجه سیلیسیوس تست می‌شود که نزدیک به درجه حرارت موتور است. مثلاً روغن SAE30 به این معنی است که در دمای 100 درجه، دارای گرانروی 30 می‌باشد.

 چنانچه حرف W در کنار ویسکوزیته روغن درج شود بدان معنی است که ویسکوزیته روغن در دمای پائین نیز تست شده است این روغن‌ها را روغن‌های مالتی‌گرید یا چهارفصل می‌نامند. مثلاً روغن 5W30 بدین معنی است که در دمای پائین، مانند یک روغن SAE5 عمل می‌کند اما در دمای 100 درجه دارای ویسکوزیته SAE30 است.

بر این اساس، روغن‌ها به دو بخش تقسیم می‌شوند، تک‌درجه‌ای (Monograde) و چنددرجه‌ای یا چهارفصل (Multigrade). در زمان استارت زدن در سرما و خشک کار کردن، مولتی‌گرید بودن روغن موجب می‌شود که روغن در موتور به سرعت جریان پیدا کند و با اندازه کافی گرم گردد و در نهایت باعث بهبود روانکاری موتور می‌گردد.

 

ب)طبقه‌بندي سطح کیفیت (API): انجمن نفت آمریکا ( American Petroleum Institute) روغنهای موتور را بر حسب کیفیت به دو گروه اصلی تقسیم نموده است. خودروهای بنزینی در گروه S و خودروهای دیزلی در گروه C طبقه بندی می‌گردند.

حروف انگلیسی که پس از هر یک از این دو حرف قرار می‌گیرد، نشان دهنده کیفیت روغن خواهد بود به این مفهوم که حرف A پائین‌ترین کیفیت را نشان می‌دهد و با بالا رفتن حروف، کیفیت روغن افزایش خواهد یافت.

 

 

 

لازم به ذکر است سطوح بالاتر، نشان از میزان افزودني‌هاي بیشتری در روغن می‌باشد و بالطبع شرایط سخت‌تري را تحمل می‌نمایند. به عنوان مثال در موتورهاي بنزيني روغن SL كيفيت بالاتري نسبت به روغن SJ دارد.

 

 

Jshopping Last Products

جستجو در سایت

ورود اعضا

Back to Top

Template Design:Dima Group