اعداد و حروف روی تایر

بر روی تایر یک سری اعداد و حروف اختصاری نوشته می‌شود که هرکدام بیانگر مشخصه‌ای از تایر است. این اعداد و حروف شامل کدهای اندازه و مشخصات دیگر است. رايج‌ترين روش کدنویسی اندازه به صورت:  P 185/75 R14  82s است. در این مثال، 185 پهنای تاير برحسب ميليمتر، 75 نسبت منظری، R به معنی راديال بودن تایر و 14 قطر رينگ برحسب اينچ است.

 عدد 82 شاخص بار و S شاخص سرعت تاير است.


قبل از اندازه تايرهاي سواري حرف P و در انتهاي اندازه تايرهاي وانتي حروف LT درج می شود.

Passenger: به معناي سواري

Light Truck:  به معناي وانت

 

نسبت منظري چیست؟ نسبت منظري یا نسبت ابعاد، عبارت است از نسبت ارتفاع تاير به عرض آن. براي مثال نسبت 75، يعني ارتفاع تاير 75 درصد پهنای آن است. بنابراين در تايرهاي با نسبت منظري کمتر از 75، ارتفاع ديواره كوتاه تر است.

 

شاخص بار

با توجه به ساختار و تعداد لايه‌های به كار رفته در تاير، تحمل بار آن متفاوت است. باری که چهار حلقه تاير یک خودروي سواري تحمل می‌کند شامل وزن خودرو، باك بنزين پر، وزن سرنشينان و چند درصد اضافه بار است.

تايرسازان براي تايرها یک حداكثر تحمل بار مشخص مي‌كنند و آن را با یک عدد بر روی تایر نشان می‌دهند. مقادیر مربوط به این اعداد در جدول زیر آمده است. به عنوان مثال تايري که داراي شاخص بار 84 است می تواند تا 500 کیلوگرم بار را تحمل کند.( LI84 مخفف Load Index است)

 

 

 

شاخص سرعت

بیشترین سرعتي که تاير می‌تواند با حداكثر بار، تحمل کند، شاخص سرعت ناميده می‌شود.

شاخص سرعت تاير را با حروف لاتين نشان مي‌دهند كه روي ديواره تاير درج می‌شود؛ به عنوان مثال تايري كه داراي شاخص سرعت T است قابليت سرعت تا 190 کیلومتر در ساعت با بار حداكثر در جاده استاندارد را دارد.

 

 

مشخصات دیگر

علاوه بر کدهای اندازه، شاخص بار و سرعت که در بالا به آن اشاره شد مشخصات دیگری نیز بر روی تایر درج می‌شود که در زیر به آنها اشاره می‌شود:

 

1-حداکثر بار مجاز:

حداکثر باری است که می‌توانیم روی لاستیک‌ها وارد کنیم مطلب مهمی است که باید به آن توجه کرد، عبور از حد مجاز بار، امکان ترکیدن لاستیک را افزایش داده و حتی ممکن است عاملی موثر در وقوع تصادفات باشد.

 

2-ميزان باد مجاز :

 حداكثر باد مجاز تاير نيز توسط سازنده تاير پس از عبارت Max Inflation Pressure بر روي ديواره تاير درج می شود. فشار باد زیاد و فشار باد کم هر دو باعث آسیب رساندن به لاستیک‌ها می‌شوند. پایین بودن فشار باد در هنگام رانندگی باعث اصطکاک بیشتر و در نتیجه تولید حرارت در لاستیک می‌شود و عمر لاستیک را کاهش می‌دهد. اگر باد تاير بيش از حد مجاز باشد، فرمان پذيري چرخ ضعيف می شود. اگر لاستیک از دو طرف خورده شود ولی در بخش میانی سالم بماند نشانه کم بودن فشار باد لاستیک در طول رانندگی است و اگر فقط در وسط سائیده شود نشانه زیاد بودن فشار باد لاستیک است.

 

 

 

 

 

3- تاریخ ساخت لاستیك

كلیه لاستیك‌ها دارای تاریخ ساخت روی جداره خود هستند كه با چهار رقم نشان داده میشود. دو عدد اول نشاندهنده هفته ساخت و دو رقم بعد سال ساخت لاستیك هستند. برای مثال عدد “۱۲۰۴” نشان می‌دهد این لاستیك در هفته دوازدهم سال ۲۰۰۴ میلادی تولید شده است.

 

 

4-چسبندگی لاستیک

 چسبندگی (Traction) قابلیت متوقف کردن خودرو در جاده‌های خیس را به ما نشان می‌دهد. چسبندگی بالا به این معنی است که لاستیک، در جاده‌های خیس،  خودرو را در مسافت کوتاهتری متوقف می‌کند. بالاترین و پائین‌ترین میزان چسبندگی به ترتیب با حروف AA و A و B و C تعریف می‌شود.

 

 

5- تركیبات سازنده تایر

این عبارت، مواد سازنده لاستیك را توضیح می‌دهد. به عنوان مثال:

TREAD PLIES=1-PLY POLYESTER+2 STEEL  یعنی رویه تایر مركب از یك رویه پلی‌استری همراه دو لایه فولادی است.

 

 

7-مقاومت حرارتی :
مقاومت حرارتی لاستیک‌ها با حروف لاتین مشخص می‌شوند. مقاومت حرارتی لاستیک‌ به ترتیب از بالاترین تا پایین‌ترین درجه، با حروف A و B و C مشخص می‌شود.

 

 

8- معیار ساییدگی لاستیک

این عدد، میزان سایش لاستیک را نشان می‌دهد. عدد بزرگتر بیانگر این است که ساییده شدن لاستیک زمان بیشتری طول می‌کشد.

به‌عنوان مثال، زمان ساییده شدن یک لاستیک با کد ساییدگی 400 دو برابر لاستیکی با کد ساییدگی 200 است.

 

 

 

 منبع:سرویس و نگهداری خودرو داریوش روشنی

Jshopping Last Products

جستجو در سایت

ورود اعضا

Back to Top

Template Design:Dima Group